Suomenlinna on yksi seitsemästä UNESCOn maailmanperintökohteesta Suomessa. Suomenlinna liitettiin vuonna 1991 UNESCOn maailmanperintöluetteloon sotilasarkkitehtuurin muistomerkkinä. Suomenlinna on toiminut kolmen valtion – Ruotsin, Venäjän ja Suomen – puolustuslinnoituksena.
Suomenlinnan historiasta voit lukea enemmän Suomenlinnan virallisilta nettisivuilta.
Suomenlinnassa on paljon sekä rakennus- että sotahistoriallista nähtävää ja se on mukava kesäinen piknik-paikka. Suomenlinna on kiinnostava paikka myös puutarhaharrastajalle, erityisesti syreenien kukinta-aikana kesäkuussa.
Suomenlinnassa tiedetään olleen syreenejä 1760-luvulta lähtien. Vanhoja pihasyreenejä löytyy runsaasti eri puolelta Suomenlinnaa.
Alla olevat valokuvat on kuvattu Suomenlinnassa tämän vuoden kesäkuun alussa ja muutama vuosi sitten kesäkuun puolessa välissä parhaimpaan syreenien kukinta-aikaan.